تبلیغات
انجمن خیریه حمایت از بیماران كلیوی

.:. امروز :
   
 
آرشیو موضوعی
امكانات
ابر برچسب ها
خدمات , بیماری , دو , شده , افزایش , لوبیایی , مورد , ناواردها , مجاری , همه , برای , کلیوی , می‌دهد , ادرار , را , كلیوی , های , عضو , اطفال , شکل , در , کلیه , به , همودیالیز , و , كلیه , پیوند , سنگ‌ , بروز , خطر , بیماران , دیالیز , چیز , چاقی , سنگ‌های , ارائه ,

تبلیغات
همودیالیز در اطفال
موضوع مطلب : مقالات پزشکی  ،
در این مبحث توجه شما را به نکاتی در رابطه با همودیالیز اطفال جلب می نماییم :

آیا زمانی که دیالیز اطفال با دیالیز بزرگسالان در یک بخش صورت می گیرد ملاحظات خاصی در انتخاب محل وجود دارد؟
به علت وابستگی بیشتر کودکان دیالیزی،خصوصا اطفال کمتر از 35 کیلو گرم،محل دیالیزشان باید براحتی قابل دسترس و دید باشد. در صورت بروز موارد اورژانسی برای یک بیمار دیگر،باید تمام تلاش صورت گیرد تا کودک اینگونه حوادث استرس زا را مشاهده نکند.

آیا اطفال نیاز به ایزولاسیون دارند؟
بیماریهای قابل سرایت،مانند واریسلا (آبله مرغان)،دربچه ها شایع است. کودکان نیاز دارند علاوه بر ایزولاسیون جهت پاتوژنهای خونی،در طی دوره هایی که پس از مواجهه اخیر با بیماری،در ریسک بیماریهای مسری هستندنیز ایزوله شوند.هر بخش بایدتوصیه های عمومی را برای جداسازی اطفالی که در برخورد با بیماریهای مسری مانند آبله مرغان بوده اند،جهت پرهیز از مواجهه با بیماران بزرگسال مستعد در نظر بگیرند.

محدوده ایمن برای حجم خارج بدنی کودکان چه میزان است؟
محدوده ایمن برای حجم خارج بدنی در کودک %10 یا کمتر حجم خون کودک میباشد.
حجم تقریبی خون بدن با توجه به سن
سن حجم خون(ml/kg)
نوزادان نارس 95 تا 105
نوزاد ترم 78 تا 86
یک ماه تا یکسال 78
یکسال تا بزرگ سال 74 تا 82
بزرگسال 68 تا 78

این خون در پایان درمان به بیمار برگردانده می شود ،مگر آنکه نیاز به گرفتن نمونه خون جهت آزمایشگاه باشد. در این موارد،در یکروز نباید بیش از 3 تا %5 حجم خون کودک گرفته شود.

حجم خارج بدنی چگونه محاسبه می گردد؟
حجم خارج بدنی در واقع حجم کل صافی بعلاوه ست های خونی و سوزن دیالیز می باشد . این حجم ها توسط تولید کنندگان این محصولات در دسترس هستند.

دستیابی عروقی در اطفال؟
کفایت همودیالیز بستگی به عملکرد دستیابی عروقی (Vascular access) دارد که در حال حاضر به 2 گروه ، دستیابی دائمی بصورت قیستول شریانی - وریدی (AVF) یا گرافت شریانی - وریدی (AVG) و دستیابی نیمه دائمی بصورت کاتتر کافدر تقسیم بندی می شوند.
فیستول شریانی - وریدی در واقع ارتباط بین شریان و ورید طبیعی می باشد. شایعترین محل برای ایجاد فیستول شریانی - وریدی مچ دست و حفره آنتی کوبیتال است . AVF به حداقل 4 تا 12 هفته برای دیلاتاسیون قطعه وریدی یا رسیده شدن نیاز دارد تا بتواند سوزن را بصورت موفقیت آمیز در خود جای دهد.
کودکان با وزن کمتر از 20 تا 30 کیلوگرم عروق نسبتا کوچکی دارند ، که ممکن است نتوان برای آنها فیستول مناسبی ایجاد کرد. اگر عروق خونی طبیعی برای AVF کفایت نداشته و نامناسب باشند ، برای ایجاد یک گرافت شریانی - وریدی (AVG) می توان از موارد مصنوعی استفاده کرد . در حال حاضر بیشترین ماده ای که استفاده می شود پلی تترافلورواتیلن (PTFE) می باشد.
مزایای AVG بر AVF این است که می تواند در محلهای مختلفی از نظر آناتومیک (انتهای بازو - قسمت فوقانی بازو - ران )و همچنین به اشکال مختلف (لوپ - صاف )بکتر برده شود . عیب اصلی آن احتمال ایجاد ترومبوز (لخته ) در فیستول می باشد.
در بیماران با وزن کمتر از 10 کیلوگرم ، جایگذاری کاتتری با قطر مناسب در یک رگ اصلی تنها انتهاب خواهد بود.مهم است که کاتتری کوچکتر از سایز رگ باشد، در غیر این صورت منجر با انسداد جریان عادی وریدی خواهد شد. کاتتری های کافدار تک لومن یا با لومن دوگانه هم اکنون برای اطفال بسیار کوچک (5 تا 10 کیلوگرم) در دسترس هستند .کار گذاری گرافت حلقوی شریانی - وریدی در ران توسط جراح عروق اطفال متبحر می تواند برای اطفال بیش از 10 کیلوگرم و یک فیستول شریانی - وریدی اولیه در بازو برای بیماران بیش از 15 کیلوگرم ممکن باشد. به طور کلی دستیابی دائم ، زمانیکه وزن بیمار کمتر از 20 کیلوگرم است ، بی نهایت مشکل است و باید فقط توسط یک جراح یا نفرولوژیست اطفال متبحر انجام گردد.

منبع : ماهنامه دیالیز شماره 34
ارسال شده توسط:مدیر سایت در چهارشنبه 25 آذر 1388 | نظرات()
برچسب ها: همودیالیز ، در ، اطفال ،
مطالب گذشته

test
همه چیز در مورد دیالیز
کلیه و پیوند کلیه برای ناواردها!
۹۰ درصد از اهداکنندگان کلیه در استان قزوین جوان و بی بضاعت هستند
افزایش بیماری کلیه در کودکان هشداری جدی است
توسل به مصلح كل جهان
نالان
Kidney Disease Supporting Association
خدمات ارائه شده به بیماران
دوعضو لوبیایی شکل
بیماری های کلیوی
سنگ‌های كلیه و مجاری ادرار
چاقی خطر بروز سنگ‌های كلیوی را افزایش می‌دهد
همودیالیز در اطفال

آرشیو ماهانه
هفته چهارم آذر 1388
آمار كلی وبلاگ
نویسندگان مدیر سایت
كاربر سایت

آمار وبلاگ بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
بازدید های این ماه :
بازدید های ماه قبل :
کل بازدید ها :
تعداد کل مطالب :

اطلاعات بیشتر

Page Rank
صفحات جانبی
test,

‍CopyRight © 2008 - 2009 by http://peywand.mihanblog.com . Allreserved
This Template Transporting For Mihanbblog By WorldTemp.MihanBlog.Com And Special Thanks To Milad Mahdavi

www.2rehamdownload.com